26. 8. 2022
Aktuality
Příklady dobré praxe

Brněnský Bamboolik vyrábí z udržitelné biobavlny a recykluje obaly

Brněnská firma Bamboolik vyrábí ekologické látkové pleny a látkové menstruační vložky – ochranu životního prostředí má díky tomu zakódovanou v samotném jádru svojí existence. Ekologicky prospěšný produkt je ale jenom začátek, udržitelnost může prostupovat všemi výrobními procesy. Třeba balením zásilek. 

Bamboolik jde v udržitelnosti do hlubin svého dodavatelského řetězce – řeší mimo jiné i to, zda materiály, ze kterých šije svoje výrobky, nezatěžují životní prostředí. Firma nejprve vyráběla plenky zejména z bambusu, který je obecně považován za udržitelný zdroj. Bambus je velmi odolná dřevina, která ohromuje rychlostí svého růstu (takže je dobře obnovitelný) a při jeho pěstování se nepoužívají herbicidy, pesticidy, ani jiné chemikálie. 

Posledně zmíněné bohužel neplatí pro konvenční bavlnu – té se Bamboolik ve své produkci vyhýbá. V roce 2020 firma uvedla na trh komplexní řadu produktů z biobavlny, která má navíc GOTS certifikát (Global Organic Textile Standard). Jde o materiál, který zaručuje: 

  • že během pěstování biobavlny nebyly použity žádné herbicidy ani pesticidy, 
  • že půda, na níž se biobavlna pěstuje, není přetěžována, a plodiny na ní jsou pravidelně střídány (pěstování konvenční bavlny dokáže půdu v oblasti naprosto zdecimovat), 
  • že ani během zpracování biobavněného vlákna nejsou používány zdraví nebezpečné chemikálie (čímž je chráněno zdraví konečných uživatelů biobavlněných výrobků, stejně jako zdraví pracovníků ve výrobě), 
  • že pracovníci v celém procesu výroby biobavlněného vlákna mají důstojné pracovní podmínky a dostávají férovou mzdu. 

Biobavlněné výrobky tvoří aktuálně převážnou část firemního portfolia Bambooliku. Zákazníci si oblíbili biobavlněné menstruační či slipové vložky, nakupují biobavlněné čtvercové plenky a na jaře tohoto roku přišel Bamboolik s novou kalhotkovou plenkou z biobavlny. 

Biobavlněné menstruační vložky Bamboolik

Jestliže prodáváte udržitelný výrobek, logicky byste se měli zamyslet také nad jeho balením na cestu za zákazníkem. ‚‚Když dopravce, se kterým spolupracujeme, začal požadovat standardizované balení zásilek do kartonových krabic, okamžitě jsme věděli, že rozhodně nebudeme nakupovat nové kartonové krabice, které poslouží jenom jako jednocestné obaly”, říká Zuzana Hloušková.  

Bamboolik jako výrobní firma denně obdrží slušné množství zásilek s materiály, většinou zabalené v kartonových krabicích. O obalový materiál tedy nemívá nouzi. Použité krabice všech rozměrů do práce ochotně nosí i sami zaměstnanci; snad každému z nás se doma hromadí krabice, které se dají dále využít.  

Bamboolik je navíc sběrným místem po použité kartonové krabice.  Každý, kdo jde okolo firmy a potřebuje se zbavit přebytečného kartonu, může Bamboolik využít jako svého druhu ‚‚odkladiště‘‘. V Bambooliku rádi vdechnou použitým krabicím nový život a zabalí do nich zásilky pro zákazníky nebo své dodavatele. 

V Bambooliku používají recyklované krabice k balení zásilek 

‚‚Zpětná vazba na to, že zákazníkům pošleme plenky třeba v krabici od müsli, je skvělá. Dokonce to někdo nedávno sdílel na sociálních sítích s tím, že máme očividně oblíbenou stejnou ranní kaši,‘‘ říká majitelka Bambooliku Zuzana Hloušková. ‚‚Zároveň tím nenásilně šíříme myšlenku, že recyklovat je normální, ‘‘ dodává. 

Ačkoliv se tento krok může zdát jako relativní drobnost, jeho reálný ekologický dopad je měřitelný – stačí jej převést do řeči čísel. V nejrušnějších týdnech roku odbaví Bamboolik v průměru 500 objednávek za 2 týdny; pokud by na všechny objednávky použili jednorázové krabice, poslali by do světa 100 kg ‚‚jednorázového‘‘ kartonu (při průměrné váze krabice 0,2 kg).  

Použité krabice necestují jenom k zákazníkům Bambooliku – ty větší se využívají také jako vícecestné obaly pro přepravu materiálu mezi dílnami, na nastříhané polotovary apod. ‚‚Větší krabice používáme pořád dokola, dokud se doslova nerozpadnou‘‘, uzavírá Zuzana Hloušková.