Slide One

#PripravBrno
jako aktivní občan

Snížit do roku 2030 emise CO2 o 40 % je velký závazek, a proto jsme rádi, že nám s ním chcete pomáhat. Stačí dodržovat 10 jednoduchých kroků. Tím ovlivníte produkci skleníkových plynů ve vaší domácnosti, podpoříte udržitelnost životního prostředí, a ještě mnohdy ušetříte. Využít můžete také dotační programy, díky kterým vás příprava Brna na klimatickou změnu nepřijde draho.

Slide One

#PripravBrno
jako aktivní občan

Snížit do roku 2030 emise CO2 o 40 % je velký závazek, a proto jsme rádi, že nám s ním chcete pomáhat. Stačí dodržovat 10 jednoduchých kroků. Tím ovlivníte produkci skleníkových plynů ve vaší domácnosti, podpoříte udržitelnost životního prostředí, a ještě mnohdy ušetříte. Využít můžete také dotační programy, díky kterým vás příprava Brna na klimatickou změnu nepřijde draho.

Podílejte se na něčem, co má smysl, a pomozte snižovat emise CO2 v Brně.
Svým chováním může přispět každý z vás, ať už při využívání alternativních zdrojů energie nebo omezením neekologické dopravy.
Město Brno už se zavázalo. Přijměte i vy výzvu #PripravBrno.

10 jednoduchých kroků

Krok
Zateplit dům a vyměnit stará okna a dveře
Každé místo, které netěsní, je místem úniku tepla, které si pak vynahrazujete zbytečným vytápěním a plýtváním energiemi. Správně fungující tepelná izolace je proto velmi důležitá. Víte, jakých pravidel byste se měli při zateplování držet? Číst více
Krok
Netopit starými neekologickými zdroji vytápění
Co se týče vytápění, možná jste dosud řešili jen ceník vaše dodavatele energií. Ale co cena čistého vzduchu a životního prostředí? Podívejte se, která paliva ho zatěžují nejvíc, a která jsou naopak nezávadná. Číst více
Krok
Využívat obnovitelné zdroje energie pro vytápění, ohřev vody a výrobu elektřiny
Tuhá paliva nebo elektřina z uhelné elektrárny významně zatěžují životní prostředí. Zvažte proto používání takových zdrojů energie, které do přírody nevypouští žádné nebezpečné spaliny. Jaké to jsou a jak z nich energii získáte? Číst více
Krok
Používat spotřebiče s nejvyšší energetickou třídou a LED osvětlení
Ušetřete elektřinu, peníze i skleníkové plyny tím, že vyměníte staré neekologické spotřebiče za ty s nejnižší energetickou třídou. Zajímá vás, jak velký rozdíl může znamenat třeba výměna klasické žárovky za LEDku? Číst více
Krok
Šetřit vodu
v domácnosti
Zkuste používat jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete, a to v koupelně, kuchyni i při úklidu. Můžete si nechat nainstalovat zařízení, která budou vodu šetřit za vás, ale pro začátek stačí i získat nové návyky. Jaké jednoduché změny můžete udělat? Číst více

Vyberte si jednu z variant výzev, které najdete v záložkách 10 jednoduchých kroků,
zrealizujte ji a pochlubte se na své sociální síti!
Nezapomeňte vyzvat ke splnění výzvy někoho dalšího a připojte #PřipravBrno.

Brněnské EKODOTACE – zelená vašim nápadům

Oddělení motivačních programů se od svého vzniku v roce 2017 snaží přispívat k zelenějšímu, ekologičtějšímu a zdravějšímu Brnu. V současnosti nabízíme našim občanům celkem šest dotačních titulů, které jim umožňují podílet se na kvalitnějším životním prostředí. Veškeré potřebné informace, stejně jako mapy již realizovaných projektů, najdete na ekodotace.brno.cz.

Zakoupením dárků z ekologické kolekce #pripravbrno
pomůžete brněnské zeleni

Zbrusu nová kolekce brněnských suvenýrů #PripravBrno je nejen krásná a chutná, ale taky ekologická, pocházející od lokálních výrobců a navíc pomáhá. To, aby se lidem v Brně dobře žilo, je totiž prioritou a společným cílem vedení města i jeho příspěvkových organizací. Proto se nyní spojil Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna s Veřejnou zelení města Brna a TIC BRNO a nabízejí speciální ekologickou kolekci suvenýrů. Jejich zakoupením přispějete na péči o městskou zeleň.

Vybírat můžete prozatím ze 14 druhů výrobků. Kolekce obsahuje víno z Bílých Karpat, kávu praženou na jižní Moravě, čokoládu v recyklovatelném obalu, skleněné láhve na vodu, látkové sáčky na potraviny, speciální kuličky z brněnského orloje, šálky s motivem katedrály na Petrově a další. Zakoupením kteréhokoli výrobku uděláte nejen radost kvalitním výrobkem, ale přispějete také na konkrétní projekty Veřejné zeleně města Brna a pomůžete tak zlepšit životní prostředí ve městě. Kolekce je k vidění a dostání v e-shopu TIC BRNO na  www.darkyzbrna.cz a v jeho infocentrech. Výtěžek bude využit na méně tradiční způsoby ošetření stromů. Konkrétně budou ošetřeny například dva dospělé jírovce rostoucí v parku Špilberk poblíž dětského hřiště nad ulicí Gorazdovou. Nakupovat můžete přímo ZDE.

Stránky momentálně nejsou v provozu. Děkujeme za pochopení.

Podpoř svůj strom

Můžete zakoupit speciální přání pro členy rodiny, kamarády, kohokoliv dalšího nebo přímo pro strom veřejné zeleně. Zakoupením přání můžete někomu udělat radost a zároveň podpoříte péči ze strany Veřejné zeleně města Brna. Na výběr jsou přání pro více než 130 mladých stromků z posledních výsadeb i pro vybrané památné stromy, které jsou blíže určeny názvem plochy parku a přesné umístění si najdete na MAPĚ.

Minimální částka je 100 Kč, kdy se stanete „přispěvatelem“ na péči o strom. Od částky 500 Kč získáte titul „adoptivního rodiče“ vybraného stromu a pokud k tomu dáte souhlas, budete uveden po dobu jednoho roku jako adoptivní rodič na MAPĚ. Po výběru stromu, vyplnění textu a zaplacení Vám přijde PDF přání do Vašeho e-mailu. Následně ho můžete přeposlat tomu, komu je určeno. Další možností je poslat přání přímo danému stromu. Jak bude takové přání vypadat naleznete ZDE.

x

Šifrovací hra

Baví vás nové výzvy, jste hraví a současně rádi trávíte čas v přírodě? Pak se v naší nové hře můžete vydat prozkoumat, jak je Brno připraveno na klimatickou změnu. V týmu o 2–5 hráčích během hry projdete okolí Medláneckého kopce. Na 6 stanovištích se dozvíte, co vše dělá město Brno pro to, aby se nám zde žilo dobře i v příštích letech, a co můžete dělat vy.

Čekají vás šifry, logické úlohy a získávání hesel. Vždy po zadání správného hesla do online herního systému se dozvíte polohu dalšího stanoviště. Ke hře tedy potřebujete alespoň jeden telefon s připojením k internetu. Hra je určena pro 2–5členné týmy. Je vhodná jak pro týmy hravých dospělých, tak pro rodiny s dětmi.

Čekají vás šifry, logické úlohy a získávání hesel. Vždy po zadání správného hesla do online herního systému se dozvíte polohu dalšího stanoviště. Ke hře tedy potřebujete alespoň jeden telefon s připojením k internetu. Hra je určena pro 2–5 členné týmy. Je vhodná jak pro týmy hravých dospělých, tak pro rodiny s dětmi. Naplno si ji užijí děti cca od 10 let.

Hra začíná v Technologickém parku u jezírka, adresa Purkyňova 646/107, Brno.

Mapa Cirkulární Brno je zaměřená na velmi aktuální téma cirkulární ekonomiky. Tato ekonomika se oproti klasickému lineárnímu modelu, snaží co nejdéle udržovat produkty v oběhu, prodlužovat jejich životnost a eliminovat tvorbu dalších odpadů. Cirkulární mapa Brna vznikla proto, aby obyvatelům města pomohla chovat se při svých nákupech více udržitelně a volit produkty a služby, které mají co nejmenší negativní dopad na životní prostředí.

Co v mapě objevíte?

Místní designéry, prodejce lokálních potravin, bezobalové obchody, re-use centra, bazary, opravny, vzdělávací instituce, stanice sdílených dopravních prostředků a mnohé další. Mapa bude průběžně aktualizována a vítáme další tipy na provozovny a služby v této oblasti.
Pokud víte o nějakém objektu, který byste rádi na mapu přidali, napište na pavlikova.katerina@brno.cz nebo jej rovnou vložte do souboru dat v úvodní záložce aplikace.

Kamínky

Najdi mě, vyfoť a posuň dál v rámci města Brna

Zabavte nejen své děti ale i sebe během teplých slunných dní. Odbor životního prostředí rozmístil po městě Brně putovní malované kamínky, které mají obyvatele Brna informovat o kampani #PřipravBrno, která se snaží město připravit na klimatickou změnu. Do roku 2030 se město zavázalo snížit emise CO2 o 40 %, samo to ale nezvládne. Potřebuje pomoc občanů, tedy nás všech.

Najdi náš kamínek, vyfoť ho a sdílej na stránce priprav.brno.cz v sekci Jsem občan na formuláři. Kamínky můžete sdílet i na Instagramu s hashtagem #PripravBrno. Budeme rádi, pokud naše kamínky nasdílíte i do skupin na Facebooku. Tak chyť svůj kamínek a popones ho v rámci Brna a okolí na jiné pěkné místo 😊 !

Jak ještě můžete pomoci?
Vytvořte si vlastní předměty se značkou #PripravBrno a šiřte povědomí o této kampani!

LOGO KE STAŽENÍ