Svůj odpad umí Wistron plně využít
Společnost Wistron dlouhodobě spolupracuje v oblasti odpadového hospodářství s firmou Recovera ze skupiny Veolia a společně dosahují neustálého zlepšení cirkulárních principů. Zhruba od poloviny roku 2023 se Wistron může hrdě přihlásit k tomu, že žádný odpad neposílá na skládku, ale všechen je také díky spolupráci s Recoverou využit. Jak konkrétně se daří odpady využívat, dokládají obě firmy na příkladech.
„O využití odpadů jsme se snažili vždy, přesto jsme ještě mezi roky 2018 a 2023 každoročně posílali na skládku přibližně 33 tun odpadů. Dali jsme si ale společně s Recoverou za cíl nulové skládkování, a tak to v roce 2023 už bylo pouhých 1,5 tuny skládkovaných odpadů a od druhého kvartálu roku 2023 se můžeme pochlubit tzv. zero landfill ukazatelem,“ říká EHS specialista Soňa Machátová.
K tomu, aby se nulového skládkování dosáhlo, je třeba zajistit, aby veškeré odpady byly na maximum možného vytříděny. „Neustále společně s Recoverou hledáme a nacházíme nové možnosti využití druhotných surovin a navíc se snažíme inspirovat naše dodavatele, aby vyráběli recyklovatelné produkty z recyklovatelných nekompozitních materiálů. V oblasti cirkulární ekonomiky vracíme zpátky do oběhu kartonové krabice i rohy, dřevěné palety a další,“ pokračuje EHS specialista.
Díky tomuto přístupu se podařilo dosáhnout 88% materiálového využití. 10 % odpadů je pak využito energeticky a zbylá dvě procenta představují vyřazená zařízení vrácená zpět do oběhu.
Wistron již dříve prezentoval své výsledky v oblasti cirkulární ekonomiky a cirkulární projekty neustále rozvíjí tím, že opětovně využívá nebo prostřednictvím Recovery předává k využití různé materiály z výroby. Jako konkrétní příklad lze uvést téměř 48 tun opětovně využitých dřevěných palet, 6 tun papírových krycích rohů nebo 2,5 tun polyetylénových krycích rohů jenom za rok 2024. Celkem se jedná o 57 tun odpadu, který našel další materiálové využití.
Společnost Wistron InfoComm (Czech), s. r. o., se stala v roce 2023 partnerem projektu v oblasti snižování emisí a podepsala s městem Brnem speciální Memorandum, kterým se zavázala k plnění řady opatření, a své nápady hrdě sdílí dál. V rámci střednědobých a dlouhodobých ESGI cílů, které má Wistron nastavené celosvětově, se snaží o minimalizaci dopadu na životní prostředí, což napomáhá plnit i kritéria Memoranda.
Recovera Využití zdrojů a. s., rovněž v roce 2023 přistoupila jako partnerský subjekt k Memorandu a deklaruje plnění svého závazku především mírou využití odpadů a také například recyklací plastů. Recovera je součástí globální skupiny Veolia, která na začátku roku vyhlásila strategický program GreenUp. Zavazuje se v něm k urychlení ekologické transformace a v České republice za tím účelem investuje 20 miliard korun.