Den-Zeme-2024

Den Země 2024

Den-Zeme-2024

Den Země 2024

V sobotu 20. dubna ožil park pod Špilberkem oslavami Dne Země. Letošní ročník se nesl v duchu „méně odpadů – méně dopadů“. Vytřídit v domácnosti papír, sklo nebo PET lahve už zvládne každý, ale co raději vzniku odpadu předcházet? Město Brno ve spolupráci s Lipkou představilo desítky tipů, jak vzniku odpadu předejít nebo s ním alespoň kreativně naložit.

Na odpady a předcházení jejich vzniku jsme se podívali z různých úhlů běžného života. Na děti čekala hravá stanoviště, kde si spoustu aktivit vyzkoušely na vlastní kůži, na závěr je čekala drobná odměna v duchu snižování odpadů.

Nelichotivým prvenstvím se pyšní Jihomoravský kraj v produkci veškerých odpadů v přepočtu na počet obyvatel – na hlavu je to rekordních 4 385 kg, které s sebou nesou i obrovskou zátěž pro životní prostředí. Jak vzniku odpadu předcházet nebo s ním aspoň efektivně nakládat poradilo lidem město Brno ve spolupráci se střediskem ekologické výchovy Lipka, odpadovou firmou SAKO a dalšími ekologickými organizacemi díky oslavám Dne Země. V parku pod Špilberkem nechyběla ani obří kostka tuny CO2.

Den Země pod Špilberkem navzdory deštivému počasí navštívilo na 2 500 lidí. Děti si na stanovištích celodenní hry vyzkoušely opravování věcí a práci se dřevem, ochutnaly sušenky z biouhlu a mohly nahlédnout do kabiny opravdového popelářského auta. Dospělí načerpali tipy pro udržitelnou domácnost. Nechyběla přednáška o pomalé módě, nápady, jak neplýtvat jídlem nebo povídání o tom, co je to cirkulární ekonomika. Atmosféru rozhýbaly koncerty skupin 2AP – Two Alien Planets a Žamboši.

Na mobilním ReUse pointu se vybralo na podporu údržby veřejné zeleně téměř 7 000 Kč.

„Všechny věci kolem nás se jednou stanou odpadem. Buď se rozbijí, budou zastaralé nebo už je nebudeme potřebovat. Právě v té chvíli je potřeba se na takový odpad začít dívat jako na surovinu. Jako na materiál, který můžeme využít k tvorbě nových užitečných věcí. Nejlepší je samozřejmě odpad, který nevznikne. Pokud ale vznikne, využijme ho na maximum. Proto je naprosto skvělé, že umíme třídit a že to učíme naše děti,“ říká 1. náměstek hejtmana JMK Lukáš Dubec.

U dětí jednoznačně bodovalo představení souboru Mikro-teatro a celodenní hra, v jejímž cíli čekala pořádná odměna na památku. „Nejlepší bylo divadlo. A že jsme mohli sbírat knoflíky a dostat za ně nářadí, se kterým budeme kutit doma,” hodnotí devítiletá Odetka. Šitíčka, kladívka, svinovací metr, šroubovák nebo multifunkční nožík si v cíli děti vybraly výměnou za knoflíky, které sbíraly během dne jako žetony.

„Nejlepší Den Země, jaký jsme za 30 let zažili. Pršelo,” glosuje ředitelka Lipky Hana Korvasová. „Planeta nám ukázala, jaké počasí má být v dubnu. Jsem nadšená statečností a obětavostí našich zaměstnanců, všechno zvládli i přesto, že jim byla zima. A moc se mi líbil model spolupráce s brněnským magistrátem. Věřím, že příští rok to ještě vylepšíme.“

Děkujeme všem za jejich návštěvu na letošním Dni Země a věříme, že si to s námi všichni užili a odnesli si pěkné zážitky i zajímavé informace.