15. 3. 2023
Aktuality
Zajímavosti

Certifikát kvality projektu získala Edukace v oblasti změny klimatu

Magistrátní projekt Edukace v oblasti změny klimatu určený pro první stupeň základních škol prošel přísným hodnoticím procesem Odborné poroty soutěže Chytrá města 2022 a byl certifikován Smart City Innovations Institutem, z.ú., společně s Ministerstvem pro místní rozvoj České republiky a získal Certifikát kvality projektu Smart City 2022.

Brno již čtvrtým rokem přibližuje otázky změny klimatu prostřednictvím výzvy Připrav Brno (#PripravBrno). Výzva je určena široké veřejnosti, firmám i institucím a stojí za ní i samotné vedení města. Součástí celé kampaně je i edukace těch nejmenších. V záložce „dokumenty“ na tomto webu najdete dlaždici „Edukace v oblasti změny klimatu“. Zde je možné si stáhnout několik zajímavých brožur pro děti, vytvořených pro nový projekt: Enviromentální výchova do škol a nejen to!

Cílem projektu ekologické výchovy do škol je seznámit děti, jak se chovat šetrně a ohleduplně k přírodě. Jak šetřit energií v domácnosti, jaké známe obnovitelné zdroje energie nebo jaké druhy dopravy jsou k přírodě nejšetrnější. To vše se hravou formou dozví z panelů určených na výstavu do škol, kterou přímo zajišťuje Oddělení motivačních programů Odboru životního prostředí. Děti provede výstavou chytrá sova a méně důvtipný holub.

Součástí programu výstavy do škol jsou i pracovní listy. Děti si mohou vystříhat a poskládat svůj domeček, který by měl být pokud možno co nejvíce ohleduplný k životnímu prostředí. Vyzkouší si projet bludištěm s využitím rozličných forem dopravy a obrázek Země jim pak v cíli odpoví, jakou stopu jejich cesta třeba do školy zanechá. Další pracovní listy jsou využitelné již pro děti starší a přibližují možnosti výroby elektřiny a tepla. Jak probíhají jednotlivé procesy, a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Na to vše najdou děti odpověď.  Po dohodě se školou lze v rámci tohoto programu zajistit ekologické divadlo, kde se děti samy zapojí do děje pohádek, komunikují s hlavními hrdiny a pomáhají jim řešit vzniklé problémy.

V rámci edukace jsme nezapomněli ani na dospělé. V záložce najdou ke stažení například Příručku aktivního občana nebo Atlas klimatické změny.