15. 11. 2022
Aktuality
Zajímavosti

Česko a Evropa řeší klima – seriál o cestě k nízkoemisní budoucnosti

Nový čtyřdílný seriál pod názvem „Česko a Evropa řeší klima“ startuje od 16. listopadu v České televizi. Osvětově-informační cyklus nabídne ukázky inspirativních řešení ze strany měst, krajů a firem, která snižují emise skleníkových plynů nebo pomáhají přizpůsobit se dopadům klimatických změn. Příklady z Brna nebudou v pořadu chybět.

Záběry z natáčení zelené střechy na Dopravním podniku města Brna, a.s.

Objeli jsme Česko od Aše po Karvinou a Vsetín a podařilo se nám s kamerou navštívit více jak dvacet různých lokalit v celkem dvanácti krajích. Vedle zmapování konkrétních klimatických projektů jsme se v rozhovorech se zástupci veřejného, soukromého a neziskového sektoru zajímali také o téma zapojení Česka do probíhající zelené transformace. Z našeho pohledu je cesta k nízkoemisní budoucnosti opravdovou výzvou pro celé Česko, ale zároveň je to jedinečná příležitost k modernizaci naší země, posílení její energetické bezpečnosti, vytvoření nových pracovních míst i zajištění zdravějšího prostředí k životu pro nás všechny. A právě o těchto přínosech je třeba nahlas mluvit, aby se lidé zelené transformace nebáli,“ popisuje cíle a obsah pořadu jeho moderátor a spoluscenárista Michal Žák.

Vedle řady tuzemských příkladů má v seriálu prostor i klimatická agenda dvou vybraných norských měst. „Pro zdůraznění evropského kontextu jsme vyjeli s kamerou i za hranice Česka. Natáčeli jsme v Oslu a Stavangeru. Obě města systematicky pracují na dosažení klimatické neutrality, takže věřím, že reportáž o jejich počínání bude zpestřením pořadu a třeba i inspirací pro česká města,“ vysvětluje Žák a dodává: „Na závěr bych ještě rád upozornil na téma klimatického vzdělávání, protože i tato důležitá oblast se v našem pořadu objeví“.


Pořad poběží na programu ČT2 od 16. listopadu do 8. prosince. Každý týden bude k vidění nový díl, a to jak na televizní obrazovce, tak i v iVysílání na webu České televize. V tomto internetovém archivu bude pořad kdykoliv k dispozici pro případné přehrání a shlédnutí.

Partnerem pořadu je mimo jiné i statutární město Brno, které bude mít prostor v prvním i třetím díle seriálu.

Zdroj: Tisková zpráva Česko a Evropa řeší klima