10. 8. 2023
Aktuality
Příklady dobré praxe

Další krok k efektivnější recyklaci odpadů v Brně – nový sběrný dvůr

V Jedovnické ulici stojí nový sběrný dvůr, který patří mezi největší a nejlépe vybavené v celém Česku. Společnost SAKO Brno ho provozuje od začátku srpna a obyvatelé Brna sem mohou ukládat odpad – s výjimkou stavebního – zdarma. Za poplatek je k dispozici firmám či živnostníkům.

Sběrný dvůr se rozkládá na více než 6 100 metrech čtverečních, takže i velká nákladní vozidla mají dostatek místa k příjezdu. V areálu dále nechybí moderní manipulační technika ani proškolená obsluha.

Všichni Brňané mohou využívat sběrného dvora zadarmo, platí jen za stavební odpad. Služby jsou zpoplatněny pro podnikatele, SAKO Brno jim však zaručuje příznivou cenu.

Zpracuje se tu až 15 tisíc tun odpadu ročně. Místo v něm najde plocha pro bezplatné odevzdávání pneumatik, další brněnský Re-Use point a také střepiště pro skleněný odpad. Areálem prochází fungující vlečka, část odpadu se k recyklaci bude přesouvat po železnici.


„ Pro naše město znamená velkokapacitní sběrný dvůr logistickou a ekologickou úlevu. Leží totiž uprostřed mezi zařízením na energetické využívání odpadu a novou automatickou třídicí linkou. Takže odpad, který sem lidé odevzdají k recyklaci či k energetickému využití, se už nebude překládat a znovu někam převážet, ale rovnou se s ním bude dál pracovat. Počítáme s tím, že sběrný dvůr na Jedovnické bude spádový pro všechny podnikatele z širší metropolitní oblasti a pro třetinu obyvatel města. Jeho umístění a vybavení garantuje maximálně ekologické nakládání s odpady, úsporu dopravních nákladů a dává brněnskému odpadovému hospodářství ještě větší smysl, “ říká Markéta Vaňková, primátorka města Brna.


Areál sběrného dvora se nachází na adrese Jedovnická 4, v pracovní dny má otevřeno od 7 do 18 hodin. O víkendu lze ukládat odpad mezi 9. a 17. hodinou.

Bližší informace najdete na www.sbernydvurbrno.cz. Ucelený seznam přijímaných druhů odpadů najdete ZDE.