15. 2. 2023
Aktuality
Zajímavosti

Dnes je mezinárodní den zelených stěn

Tento mezinárodní den oslavuje a vyzdvihuje krásu a ekologické přínosy živých stěn, zelených stěn, vertikálních zahrad i zelených fasád. Toto datum připomíná výročí narození vynálezce živých stěn a vizionáře, zahradního architekta Stanleyho Harta Whitea v roce 1891.

,,Je rozšířeným omylem, že živá stěna je moderní vynález, protože byla vynalezena před více než 80 lety. Představte si, jak jinak by dnes vypadala naše města, kdyby architekti, developeři, projektanti a vlády učinili z živých stěn Stanleyho Harta Whitea jádro městského rozvoje za posledních 80 let. Hrozila by nám ještě dnes tak závažná klimatická katastrofa, kdybychom po osm desetiletí stavěli naše města zelená, a ne šedá?“ vysvětlil James Beattie, provozní ředitel společnosti Pritchard & Pritchard a zakladatel akce #GreenWallDay.

Živé stěny neboli zelené stěny vznikají tak, že se na vnitřní nebo venkovní zeď či plot připevní skelet z truhlíků, kapes nebo rohoží, do nichž se zasadí množství menších rostlin (nebo i zeleniny). Tyto rostliny jsou udržovány zavlažovacím systémem. Živé stěny mohou být tvořeny také sítí ocelových lan, která umožňují popínavým rostlinám stěnu zarůst.


Mezi hlavní přínosy živých stěn pro životní prostředí a budovy patří:

  • Zlepšení biodiverzity tím, že poskytují materiál pro rozmnožování, hnízdění ale také potravu pro ptáky a bezobratlé živočichy.
  • Pomáhají zachycovat prach, pevné částice a další znečišťující látky ze vzduchu i dešťových srážek na listech rostlin.
  • Poskytují zimní izolaci budov, čímž snižují potřebu tepla až o 25 %.
  • Živé stěny, které stíní před sluncem, mohou snížit výkyvy teploty stěn až o 50 %, čímž přispívají ke snížení efektu městského tepelného ostrova (UHIE).
  • Chrání budovy před ultrafialovým zářením a deštěm, které mohou stěny poškodit.