8. 10. 2021
Aktuality

EKOFILM ukáže bydlení 21. století. Vyrazte na filmy i diskuze od 20. do 23. října

Parky, zelené střechy nebo více místa pro lidi namísto aut. To jsou jen některá z opatření, která zpříjemňují pobyt ve městech a vrací do nich život. A právě o zelené architektuře a chytrém plánování měst bude letošní EKOFILM, jehož brány se otevřou od středy 20. října do soboty 23. října. Kompletní program najdete na www.ekofilm.cz.

Letošní, už 47. ročník mezinárodního filmového festivalu se zaměřením na životní prostředí EKOFILM nese podtitul Adresa: Země. „Chceme tak zdůraznit, že máme jen jednu planetu pro náš společný domov nejen s dalšími lidmi, ale hlavně s přírodou. Bez zdravé krajiny, bez prostoru pro živočichy i rostliny nebo bez přírodních zdrojů bude ale naše planeta jen těžko místem, kterému můžeme říkat domov,“ vysvětluje motivace pro letošní téma ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na letošním EKOFILMu budou odborníci, architekti, lidé z byznysu i neziskovek či politici debatovat, co dalšího můžeme pro místa, kde žijeme udělat. Nejen v Brně, ale i v jeho okolí – v menších městech a obcích, odkud je sice blíže do přírody, často však disponují mnohem tenčími rozpočty a možnostmi, jak se připravit na měnící se klimatické podmínky.

Kromě pětadvacítky soutěžních filmů se můžete těšit na odborné i uvolněné besedy. Ta úvodní „Letos dostanou na festivalu prostor témata jako zelená architektura, městské plánování, komunitní život nebo chytré technologie. Budeme se o nich bavit ve středu 20. října od 16 hodin na úvodní besedě a prostoupí i celým doprovodným programem festivalu,“ dodává odborný garant festivalu Bohuslav Binka z Katedry environmentálních studií FSS MU, kde část programu probíhá.

Vedle úvodní besedy zahájí festival i tradiční zahajovací koncert. Ve středu 20. října od 18:30 rozjede svou show na náměstí Svobody kapela Brass Avenue. Čtvrtek a pátek bude ve znamení filmových projekcí v Univerzitním kině Scala a v Sále společenského centra ÚMČ Brno-střed, sobota bude patřit Rodinnému dni na Svoboďáku či v brněnské ZOO.

Záštitu nad festivalem převzali ministr životního prostředí Richard Brabec, jihomoravský hejtman Jan Grolich, brněnská primátorka Markéta Vaňkova, starosta Brna-střed Vojtěch Mencl, rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.