GreenVille service: Zelené střechy, které vracejí život městu
Zelené střechy už dávno nejsou jen moderním trendem architektury – dnes jsou i důležitým prvkem pro podporu městské biodiverzity. A právě tady hraje hlavní roli brněnská firma GreenVille service s.r.o., která je klíčovým hráčem v unikátním výzkumném projektu na podporu městské přírody.

Když se řekne „zelená střecha“, většina lidí si představí trávník na střeše. Zelené střechy však mohou znamenat mnohem víc – mohou být domovem pro hmyz, rostliny a další organismy, které ve městech i volné přírodě postupně mizí. A právě na tom teď firma GreenVille pracuje spolu s předními vědci z České zemědělské univerzity a Jihočeské univerzity.
Střecha jako funkční ekosystém
Projekt s názvem „Biodiverzitní zelené střechy pro podporu hmyzích a rostlinných společenstev“, podpořený z prostředků TA ČR, reaguje na alarmující úbytek biodiverzity ve světě. Cílem je vyvinout konkrétní návody, jak navrhovat a stavět zelené střechy tak, aby se staly živým a fungujícím biotopem s maximální hodnotou pro životní prostředí – nikoli jen zelenou dekorací. Jedná se o největší výzkumný projekt svého druhu, který se kdy v České republice realizoval.
Firma GreenVille má s návrhy, realizacemi a údržbami zelených střech bohaté zkušenosti. Čerpá z téměř 20 let zkušeností a za dobu svého působení založila více než 400 zelených střech v Česku i na Slovensku. Je průkopníkem inovativních řešení v oboru a jedním z nich jsou i biodiverzitní zelené střechy.
Ukázka toho, jak to dělat správně
Součástí projektu je monitoring biodiverzity rostlin a hmyzu na střechách po celé republice. Výzkum začal v roce 2024 na vzorku cca 30 střech a momentálně už pracuje s cca 50 projekty. Na střechách už se objevily i vzácné druhy rostlin a hmyzu, což potvrzuje hypotézy, se kterými tým pracuje.

Jedna z monitorovaných střech se nachází i na budově Magistrátu města Brna na Kounicově ulici. Jedná se o malou extenzivní zelenou střechu tvořenou rozchodníky a suchomilnými travinami a bylinami, která je ale v prostoru s velkou návštěvností.
Výstupy projektu jsou i vytvoření několika vzorových střech, testování různých způsobů údržby, registrace užitných vzorů a publikační činnost. Ve spolupráci s Asociací zelených střech a fasád projektový tým zpracoval publikaci Biodiverzitní zelené střechy, která je volně dostupná pro všechny, kteří se chtějí inspirovat a tvořit zelené střechy ještě hodnotnější pro přírodu.
Střecha jako nová krajina
Tento projekt není jen o výzkumu. Je to praktický návod pro budoucnost měst – manuál pro architekty, developery, úřady i ekologické nadšence. Výstupy projektu budou sloužit i Ministerstvu životního prostředí, které je hlavním konzultantem a potenciálním uživatelem.
„Naším cílem je ukázat, že zelené střechy mohou být něčím víc než jen estetickým prvkem městské architektury. Mohou být aktivní součástí městské přírody a pomáhat nahrazovat biotopy, kterých ve volné přírodě ubývá,“ říká Ing. Pavel Dostal z GreenVille service s.r.o.
Tento projekt krásně ukazuje, co všechno může vzniknout, když se spojí vědecké poznatky, praktické zkušenosti a opravdové nadšení pro přírodu. GreenVille service s.r.o. v něm hraje klíčovou roli a dokazuje, že i soukromá firma může být hybatelem pozitivní změny – a inspirací pro architekty, investory i města, která chtějí budovat udržitelnější a zdravější prostředí pro život.