I vaše zahrada pomáhá včelám?
Všichni dobře víme, že pro naši přírodu a obživu jsou včely nezbytným pomocníkem. Nastalo jaro a včely začínají po zimně vylézat ze svých úkrytů. A jelikož se jejich populace stále snižuje, měli bychom se zamyslet nad tím, jak i my tomu můžeme zabránit. Třeba tím, že budeme vysazovat a pěstovat rostliny, které jsou pro včelí opylování vhodné. Včelám totiž vděčíme nejen za med, ale i za 30 % potravin, jejichž květy včely opylují.
A co je příčinou snižující se populace včel? Například ztráta biodiverzity v krajině kvůli níž včely hladoví a nemají dostatek vhodné potravy, včely zkrátka potřebují rozmanitost. Nesvědčí jim ani konvenční způsob zemědělství, kde se používají chemické postřiky a pesticidy. Místo zelených anglických trávníků včelám nabídněme rozkvetlé louky plné různorodých rostlinných druhů. Včelám by ve městě prospělo i více lip, a to různých druhů, které kvetou v odlišnou dobu, takže včely mají možnost pastvy v delším časovém úseku.
Pokud i vy chcete potěšit včely ve vašem okolí, uvítají na vaší zahradě jako výborný zdroj potravy například svazenku vratičolistou nebo vrbu či vřesovce. Také na bylinkové zahrádce se včelám bude líbit. Vysaďte si na ní dobromysl, levanduli, tymián, šalvěj nebo mateřídoušku. Jak již bylo řečeno, důležitá je různorodost. Pro včely jsou proto vhodnou potravou i kvetoucí plevele, jako třeba smetánka lékařská nebo sedmikráska chudobka. A samozřejmě úplně nejlepší potravou jsou na jaře kvetoucí ovocné stromy a keře. Například jabloně, hrušně, třešně, maliník, borůvkoví nebo meruňka. Takže rozkvetlá zahrada je nejenom krásná, ale je i důležitou potravou pro včely nebo čmeláky.