5. 6. 2020
Aktuality

IKEA vyřazuje plasty na jedno použití


Společnost IKEA Česká republika splnila globální závazek a k 1. lednu 2020 vyřadila všechny plastové výrobky na jedno použití z prodeje určeného pro zařízení domácností. Zákazníci tak v obchodních domech IKEA nebudou moci koupit plastové výrobky na jedno použití.

Jedním z klíčových cílů IKEA je být ve všech ohledech oběhovou společností. Od vývoje výrobků, získávání materiálů pro jejich výrobu, vývoj dodavatelského řetězce a logistiky až po to, kde a jakým způsobem je IKEA v kontaktu se svými zákazníky. Součástí této snahy je hledání inovativních způsobů práce s obnovitelnými a recyklovanými materiály a prodloužení životnosti materiálů i výrobků.

IKEA chce do roku 2030 všechny výrobky vyrábět pouze z obnovitelných a recyklovatelných materiálů a také podpořit opravy výrobků, jejich další prodej nebo recyklaci.

„Plast nemusí být vždycky špatný materiál, pokud se používá opakovaně a na konci své životnosti se výrobek recykluje. K neefektivnímu využívání přírodních zdrojů a k rozsáhlému znečištění životního prostředí, ve kterém žijeme, přispívá to, že plastové výrobky používáme jen jednorázově. Chceme být pro naše zákazníky inspirací a chceme jim umožnit, aby věci opakovaně používali a dávali přednost výrobkům, které jsou vyrobené udržitelným způsobem. V případě výrobků z plastů to například znamená, že k výrobě použijeme recyklované PET lahve,“ říká Vladimír Víšek, Country Sustainability Manager pro Česko, Maďarsko a Slovensko.

V rámci závazku vyřadit plastové výrobky na jedno použití IKEA představila novou nabídku jednorázových výrobků, které budou používat všechny restaurace, bistra a kavárny IKEA. Stávající kelímky, příbory, misky, talíře a brčka jsou nahrazeny výrobky z udržitelnějších materiálů. Veškerý materiál použitý v nových použitích pochází z obnovitelných zdrojů.

Papírové kelímky s vnitřní vrstvou z plastu vyrobeného z fosilního materiálu nahradila IKEA takovými kelímky, které mají vnitřní stranu potaženou tenkou vrstvou plastu, k jehož výrobě se využívá cukrová třtina. Ta je na rozdíl od ropy obnovitelný zdroj. Je to první krok k úplnému vyřazení používání plastů při výrobě kelímků a IKEA společně s dodavateli tvrdě pracuje na tom, aby našla ještě udržitelnější řešení.