15. 7. 2024
Aktuality
Příklady dobré praxe

Lesy města Brna pečují nejen o stromy

Lesy města Brna vysázely v loňském roce 1,24 milionů sazenic převážně listnatých lesních dřevin. Ale ani v loňském roce se brněnské lesy neubránily zkouškám v podobě sucha a vysokých teplot, což mělo negativní dopad na ztráty u nových výsadeb a porostů, jež byly vysázeny na holinách vzniklých po kůrovcové kalamitě.

Je třeba si uvědomit, že cyklus obnovy lesa trvá asi 100 let, tudíž současná výsadba lesů je pro naše vnuky a pravnuky. Ale nejde jen o výsadbu, důležitá je následná péče a ochrana porostu před zvěří. Sazeničky si LmB předpěstovávají ve svých lesních školkách, kde v loňském roce vypěstovali přes 1 milion lesních dřevin.

Lesy města Brna současně hospodaří i na zemědělské půdě o rozloze asi 53 ha vlastněné statutárním městem Brnem. Na všech plochách se činnost vykonává s ohledem na životní prostředí a bez využívání chemie, kdy se snaží o získání statusu ekologického zemědělství. LmB dodávají nejen zvěřinu z místních lesů, ale i hovězí, které pochází z ekologického chovu. Maso z hovězího dobytka, který stráví celý život na louce je vysoce kvalitní a žádané. Produkcí masa to ale nekončí, další komoditou LmB je med z včelínů umístěných přímo v lesích.

Za zmínku stojí i lesní pedagogika, což je environmentální vzdělávání o lese, o vztazích a procesech v něm probíhajících. A kde jinde se na toto téma vzdělávat, než přímo v prostředí lesa. Smyslem lesní pedagogiky je prohloubit u veřejnosti zájem o les a objasnit význam hospodaření v lese, zlepšení vztahu člověka k lesu a k přírodě obecně. Lesní pedagogika je určena především žákům MŠ a ZŠ a jiným dětským kolektivům, ale i rodinám, dospělým a seniorům.