14. 10. 2022
Aktuality
Co dělá Brno

Městský projekt přivedl k bikesharingu až 10 tisíc nových uživatelů

Pilotní projekt na podporu sdílených kol, který v Brně probíhal od 11. dubna do 30. září, sklidil úspěch. Celkem se uskutečnilo více než 102 tisíc jízd s průměrnou délkou 16 minut.

Město Brno od dubna dotovalo dvě jízdy s délkou maximálně 30 minut na sdíleném kole denně. Tato služba byla ukončena k 30. září z důvodu vyčerpání vyčleněných dvou milionů korun na tento projekt.

Nejčastěji cyklisté mířili k parku Lužánky – kde najdete také jedno z prvních virtuálních parkovacích míst. Ráno se zase dopravovali více do velkých kancelářských center, jako je Vlněna či Zbrojovka. Délka jedné cesty se pohybovala okolo 16 minut a nejpopulárnější byla sdílená kola v létě. Celkově nejvytíženějším měsícem byl srpen.

Následně se pomocí dotazníku od 700 uživatelů zjišťovaly silné a slabé stránky projektu a také jejich osobní motivace při využívání bikesharingu. Bližší informace se dočtete ZDE.

Ukázalo se také, že je nutné zlepšovat bezpečnou infrastrukturu pro cyklisty, což byl nejhůře hodnocený faktor a zároveň bariéra ochoty používat sdílená kola častěji. Cenný je také seznam tipů s návrhy, kde by mělo být možné bicykly odkládat.