24. 11. 2021
Aktuality
Semináře

Odborná konference „Spojení staveb & udržitelnosti“ v novém, virtuálním aranžmá už 30. listopadu

Udržitelnost je příležitost pro nás všechny. Pokud se české stavebnictví má stát opravdovou součástí udržitelného přístupu a přispívat ke zlepšení stavu životního prostředí našich měst a obcí, je nejvyšší čas změnit model chování všech jeho účastníků. Ti by měli spolupracovat a navrhovat budovy, města a infrastrukturu jako neoddělitelnou součást většího, udržitelného systému. A že to opravdu jde i u nás, ukáže odborná konference „Spojení staveb & udržitelnosti“ prostřednictvím příkladů dobré praxe, které představí přední experti z oboru. Bohatý program startuje v unikátním virtuálním centru už 30. 11. 2021.

14. mezinárodní konference Centra pasivního domu je zaměřena na všechny účastníky stavebního procesu, proběhne na novéplatformě Gather.town. „Hledali jsme formu, která účastníky aktivně zapojí a zároveň je bude bavit, což tohle prostředí s grafikou arkádových her splnilo a především vrátilo realitu do online setkání. S postavičkou avatara fyzicky chodíte v prostoru, potkáváte další, slyšíte povídání, navštěvujete vybraný program anebo se usadíte do připravených křesílek a jen posloucháte. Platforma je velmi intuitivní,“ představuje záměr Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu (CPD), které konferenci pořádá.  

Tým osmnácti řečníků bude na konferenci hovořit a diskutovat o změnách v přístupu k zadávání, navrhování a stavění budov, které povedou ke snížení potřeby energie, rozvoji územních celků a k podpoře adaptace budov na změny klimatu. Dopolední část konference je zaměřena na mezioborovou spolupráci při tvorbě a zadávání udržitelných projektů pro města a obce, odpolední část je věnována konkrétním příkladům rekonstrukcí a výstavby nových budov. „Jsem moc rád, že naše pozvání přijali Dr. Wolfgang Feist, otec myšlenky pasivního domu a zakladatel Passivhaus Institu v německém Darmstadtu. První pasivní dům, postavený pod jeho vedením, letos slaví už 30 narozeniny,“ upřesňuje program Vanický.

Živé moderované vysílání, provázené Vladimírem Kořenem, bude 30. listopadu probíhat z centrály ČSOB v pražských Radlicích. Tato budova je držitelem mezinárodně uznávaného certifikátu LEED Platinum v oblasti navrhování a výstavby environmentálně šetrných a udržitelných budov. „V ČSOB bereme udržitelnost velmi vážně, součástí našeho rozhodování je již dlouhou dobu. Svým vlastním chováním, stejně tak jako prostřednictvím naší produktové nabídky, se také aktivně hlásíme k naší roli při zpomalování tempa klimatických změn a přechodu na udržitelnější hospodářství, resp. na nízkouhlíkovou ekonomiku. Postupně proto budujeme ucelenou nabídku produktů a služeb s cílem zdůraznit přínosy ekologičtějšího bydlení nejen pro životní prostředí, ale také pro rodinný rozpočet,“ říká Jiří Feix, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny. ČSOB je hlavním partnerem konference.

Po ukončení programu 30. listopadu se virtuální konferenční CENTRUM neuzavře. Jeho obsah bude dál narůstat v podobě inspirativních přikladů, vzdělávacích kurzů a bude přístupný architektům, projektantům, energetickým specialistům, ale i zástupcům měst, obcí i státní správy. Naším cílem je vytvořit veřejně dostupný prostor pro sdílení praktických zkušeností z přípravy a realizace udržitelné architektury, které fungují především u nás v České republice, ale i v zahraničí. Cílíme na synergii všech účastníků stavebního sektoru, aby se v rámci tohoto virtuálního prostoru mohli vzájemně inspirovat, poučit z chyb a našli odvahu k realizaci dalších projektů. Cílem je vytvořit otevřené místo pro networking, diskuzi a přenos informací,“ doplňuje cíl CPD Vanický a dodává:

„Centrum pasivního domu brzy oslaví 17. narozeniny a po celou dobu klademe velký důraz na osvětu odborné i laické veřejnosti. Naše činnost se neobejde bez finanční podpory a spolupráce, které si velmi vážíme. Proto si dovolím u této příležitost poděkovat naší silné stočlenné členské základně a všem níže vyobrazeným. Samozřejmě celému početnému týmu, který naši 14. mezinárodní konferenci profesionálně připravuje.“

Přijďte si užít konferenci jinak,“ vyzývá na závěr Tomáš Vanický, „registrovat se můžete bezplatně na https://konference.pasivnidomy.cz/registrace/“.