Rekonstrukce parkové plochy u ZŠ Jana Babáka odstartovala
Po měsících příprav a shánění finančních prostředků začíná rekonstrukce parkové plochy u ZŠ Jana Babáka v Žabovřeskách. Počátkem března se tak začne, nevyužívaná plocha z druhé poloviny padesátých let minulého století, měnit v moderní a multifunkční parkovou městskou plochu.

„Realizující společnost má před sebou 15 měsíců stavební činnosti a celý projekt je rozdělen do dvou na sebe navazujících etap. První z nich je ta stavební, která promění toto „zapomenuté a vyžilé“ místo v moderní městský park, druhá etapa spočívá v následné péči po dobu pěti let,“ uvedl starosta městské části Brno-Žabovřesky Filip Leder (KDU-ČSL).
Investiční náklady na rekonstrukci parkové plochy a její pěti letou údržbu vyjdou na více jak 26 milionů korun. Na financování této akce využila radnice MČ nejen vlastní zdroje a prostředky z rozpočtu statutárního města Brna, ale pomohly i dotace z Integrovaného regionálního operačního programu – zelená infrastruktura měst a obcí a ochrana obyvatelstva, jehož poskytovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.
Nový park je navržen tak, aby odpovídal potřebám široké veřejnosti, ale i potřebám sousedící základní školy

Návrh nového řešení vychází z rukou profesionálních architektů. Nové uspořádání parku bude tvořeno upravenou zalomenou trasou pěšího propojení mezi ulicí Jana Babáka a objektem podchodu. Na tuto páteřní parkovou komunikaci jsou napojeny jednak zóny pro volné využití s převážně zatravněnými plochami, tak i zóny aktivní. Pro aktivní zóny bude typická herní, sportovní, relaxační a společenská funkce.
S novou podobou parku půjde ruku v ruce i chytrý a v Brně unikátní systém závlahy
Jedním z nich je zadržování a využití dešťové vody ze střech školy a druhým je využití spodních vod prostřednictvím hydrovrtu, čímž bude zajištěn dostatek vody pro závlahu zeleně této rozlehlé parkové plochy.

Pěší koridor protíná zhruba v polovině území účelová komunikace se stávajícím sjezdem z ulice Tábor směřující ke školnímu dvoru ZŠ Jana Babáka. Zvolená úprava povrchu této pojízdné cesty, vhodná výsadba přiléhajících záhonů s trvalkami, doplnění o novou vzrostlou zeleň a zakomponování edukativní „dělící“ stěny, tuto cestu záměrně potlačuje, neboť je primárně určena pouze pro potřeby školy. Edukativní stěna se současně stává i bariérovým bezpečnostním prvkem zabraňující kolizi dětí a aut.
Ve východní části parku bude vytvořen prostor pro hru dětí s herními prvky, jako je prolézačka či balanční most. Tento prosto bude vyvážen plochou štěrkového trávníku (umožní hry, posezení) a dotvoří ho snížený průleh se suchomilnými rostlinami. Prostor umožní relaxaci a odpočinek na instalovaných lehátkách pod korunami stromů.
Celou vizualizaci můžete shlédnout v odkaze.