9. 10. 2023
Akce
Aktuality

Říjnová výzva – všechno vysloužilé elektro musí na recyklaci

V sobotu 14. října se uskuteční již šestý Mezinárodní den elektroodpadu. A jak tento svátek oslavit? Nejlépe tím, že prohledáme domácnosti a kanceláře a nepotřebné elektro odneseme do kontejneru na použité elektro, zavezeme do sběrného dvora, prodejny elektra nebo na jiné k tomu určené místo.

Vyhlašovatelem Mezinárodního dne elektroodpadu je WEEE Forum, které sdružuje 50 organizací zajišťujících zpětný odběr elektrozařízení ve 33 zemích po celém světě. Českou republiku v rámci WEEE Fóra zastupuje právě nezisková společnost Elektrowin.

Pokud máte doma elektrospotřebič, který by mohl aspirovat na muzejní exponát, pak ho ve dnech 13. až 15. října 2023 nabídněte Národnímu technickému muzeu v Praze. Výhodou je, že nemusíte nikam chodit. Na svých FB stránkách muzeum vytvořilo událost Recyklační víkend a vám stačí jen spotřebič vyfotit a fotku s komentářem umístit do diskuse k události.

Letošní ročník Mezinárodního dne elektroodpadu má jednoduché motto: „Cokoliv s baterií nebo elektrickým kabelem lze ekologicky zrecyklovat!“ Velká pozornost je věnována elektru, které dosud zůstávalo stranou naší pozornosti a často leží v domácnostech nebo firmách dlouho poté, co už není používáno. Typicky jde například o počítačové myši, počítače, notebooky, mobilní telefony, aku nářadí, chytré hodinky, wi-fi, sluchátka a naslouchátka, elektrické kartáčky, e-koloběžky a velký díl tvoří elektronické hračky. Tohle neviditelné elektro dožívá v šuplících, dílnách, krabicích nebo skladech.

Udělejte si doma podzimní úklid a všechny nefunkční a nepoužívané elektrospotřebiče odneste na sběrná místa, z kterých pak poputují na recyklaci. Proč slavit jen jeden mezinárodní den, když dělat něco rozumného pro přírodu můžeme celý říjen a nejlépe po celý rok? Když se nyní se starým spotřebičem rozloučíte, třeba se k vám jednou vrátí, jako součást nového výrobku z recyklovaného materiálu.

Chcete se o třídění a recyklaci elektra dozvědět víc? Navštivte webové stránky projektu Zaostřeno na elektro, který upozorňuje, že vypojením ze zásuvky život spotřebiče nekončí.