17. 8. 2022
Aktuality
Příklady dobré praxe

SAKO Brno má první elektrický popelářský vůz

Městská společnost SAKO Brno poprvé vyslala do ulic plně elektrický popelářský vůz, který bude svážet odpad v městské části Židenice, Slatina a Černovice.

Jak uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík, jde o první popelářský vůz v Česku, který bude jezdit na elektřinu. Pořizovací cena 12 milionů korun je sice výrazně vyšší než cena klasického naftového auta, ale díky levnějšímu provozu se jeho nákup vyplatí. Investice se vrátí do několika let.

Výrobcem vozidla, které dokáže vysypávat jak klasické popelnice, tak kontejnery, je Volvo FE Electric. Elektrický vůz na svoz odpadu se plně nabije za 11 hodin a minimální dojezd na plně nabité baterie je 70 kilometrů. To je vzdálenost, která plně postačuje pro osmihodinovou směnu. Za den bude schopný svézt i 13 tun odpadu. Výhodou elektrického vozidla je i to, že nevypouští žádné emise a jeho provoz je velmi tichý. Typický popelářský vůz najede měsíčně přes 2000 kilometrů a spálí 450 litrů nafty.

Je to první vlaštovka našeho budoucího bezemisního vozového parku,“ prohlašuje předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder.