30. 1. 2024
Aktuality
Co dělá Brno

Sběrné středisko Retro-Use vzniklo nově i za Lužánkami

Že je možné dát použitelné, ale nepoužívané věci znovu „do oběhu“ prostřednictvím Re-Use center, už ví hodně Brňanů. Předměty vyrobené před rokem 1989 pak dostávají druhou šanci díky službě Retro-Use, jejíž nové sběrné středisko funguje v Drobného ulici. Provozuje ho obecně prospěšná společnost Amerfo ve spolupráci s městem. 

Projekt Retro-Use vznikl v podstatě náhodou už v roce 2015. Když společnost Amerfo převzala protiatomový kryt pod Špilberkem, chtěla ho vybavit autentickými věcmi, a proto vyzvala obyvatele Brna, aby sem nosili drobnosti vyrobené do roku 1989. Ti jich přinesli tolik, že položili základy pro službu Retro-Use.

Každý sem může odevzdat to, co už nepotřebuje (nebo neví, k čemu to slouží), např. knížky, časopisy, nádobí a vybavení domácnosti, technické vybavení a podobně. Odevzdané věci nejsou na prodej, ale využijí je muzea, divadelní či filmařské fundusy nebo sociálně potřební. Knihy putují k literárním lavičkám, nádobí třeba i do studentských kolejí.

Jako sběrné místo pro drobnější kousky funguje kryt 10-Z na Husově a infopoint na Orlí, pro ty rozměrnější slouží nový sklad na Drobného u Bobycentra. V prostorech bývalého supermarketu Billa je otevřeno každý den kromě svátků. Bližší informace najdete v odkaze.