Třídíme komunální odpad v Brně správně?
Ve středu 18. září proběhla v našem městě veřejně přístupná analýza směsného komunálního odpadu. Cílem bylo zjistit, jak jsou na tom občané města s tříděním odpadu a jaké složení má odpad odložený v černých nádobách.
Analýza odpadu proběhla ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. Popelářský vůz společnosti SAKO Brno provedl klasický svoz směsného komunálního odpadu a dopravil ho do areálu městského parku Lužánky. Vzorek pak podrobně rozebrali pracovníci odborné firmy podle speciální metodiky, která je dlouholetým výsledkem kombinace českých i zahraničních metodik a zohledňuje, mimo jiné, řadu faktorů ovlivňujících skladbu odpadu (roční období, typy zástaveb, apod.)
Rozbory spočívají v ručním roztřídění reprezentativního vzorku odpadu do definovaných látkových skupin, jako jsou – papír/lepenka; plasty; sklo; kompostovatelný i nekompostovatelný odpad; kovy; elektroodpad; nápojové kartony; nebezpečný odpad; textil. Jde tedy o odpady, které do směsného komunálního odpadu nepatří a mají správně skončit v barevných nádobách, případně na sběrných dvorech a střediscích. Pouze odpad, který nelze zařadit do některé z popsaných látkových skupin, je v současnosti netříditelný. Je to tedy takový odpad, který do černých popelnic na směsný komunální odpad patří.
Analýza v zásadě potvrdila celorepublikové průměry. V typické českomoravské černé popelnici se skrývá hned 36 % biologicky rozložitelného odpadu, 8 % plastu, 6 % papíru, po 5 % textilu, skla a stavební sutě, 3 % kovů a tak dále a tak dále. Podtrženo, sečteno – až 71 % odpadů z černé popelnice by šlo dále vytřídit!
Samotné rozbory směsného komunálního odpadu z obcí se provádí v sudé roky napříč celou Českou republikou s více než patnáctiletou tradicí. Jen v roce 2022 bylo provedeno 160 vzorků v téměř 20 lokalitách s různými typy zástavby. Veřejně přístupné rozbory jsou ale výjimečnou záležitostí.
Akce se, mimo veřejnost, zúčastnili i školáci a byl pro ně připravený speciální program Tonda Obal, který zajistila společnost EKO-KOM. Zkušení lektoři dětem vysvětlili, jak, kam a proč se odpad třídí a co se z něj dále vyrábí. Dále měli školáci možnost podívat se na řadu vzorků recyklovaných materiálů a sledovali, jak probíhá vzorkování odpadu z našich popelnic. Na vlastní oči tak veřejnost měla možnost vidět, co všechno by v našich běžných popelnicích nemělo vůbec skončit.