14. 7. 2022
Aktuality
Příklady dobré praxe

Udržitelná výroba ve společnosti Bamboolik

Inspirujte se příklady dobré firemní praxe brněnského Bambooliku – firmy, která má udržitelnost a ekologii zakódovanou ve své DNA.  Bamboolik vyrábí ekologické látkové pleny a látkové menstruační vložky a ochranu životního prostředí má díky tomu zakódovanou v samotném jádru svojí existence. Fungují zcela bez jednorázových plastů a jejich výroba je téměř bezezbytková.

O textilním průmyslu, v němž Bamboolik podniká, obecně platí, že je velkým znečišťovatelem životního prostředí – odstřižky z výroby a mnohdy i celé oděvy (nepovedené nebo neprodané) končí na ohromných skládkách. Recyklace textilu, obzvlášť bavlny a bavlněných směsí, je zatím nemožná. 

Látkové plenky Bamboolik

Hlavní firemní hodnota Bambooliku je smysluplnost — a dává naprostý smysl, aby ve výrobě nevznikal zbytečný odpad. V Bambooliku dělají vše pro to, aby látky, které používají, byly maximálně využity. Firma investovala do stříhacího cutteru do dílny svého klíčového dodavatele, čímž se podařilo minimalizovat nepoužitelný odpad ze stříhání. Dnes může Bamboolik hrdě prohlásit, že plně využije 93 % veškerého textilního materiálu, který nakupuje. 

Co nejvyšší výtěžnost textilního materiálu je tématem, které ovlivňuje např. i výběr vzorů látek. ‚‚Když vybíráme vzory, vždy myslíme na to, že vzor musí fungovat ze všech úhlů, protože díly z rolí materiálu se stříhají tak, že se menší díly vkládají mezi ty větší, aby byl materiál využit opravdu na maximum. Znamená to, že pokud jsou na vzoru nějaké postavičky nebo třeba zvířátka, musí být pootočena různými směry, aby se nestalo, že na jedné straně plenky budou všechna zvířátka vzhůru nohama‘‘, vysvětluje Zuzana Hloušková. ‚‚A třeba proužky jsou pro nás úplně nepoužitelné – byly by na výrobcích horizontálně, vertikálně a taky šikmo‘‘, konstatuje majitelka a CEO firmy. 

Látkové plenky a menstruační vložky Bamboolik

Udržitelnost prostupuje celou firmou: Pokud přijdete do Bambooliku na návštěvu, přinesou vám k občerstvení vodu z kohoutku ve skleněném džbánu. Pijete-li kávu s mlékem, naservírují vám jej v porcelánu. Ve firemní kuchyňce jednorázové plasty prostě nenajdete –  žádné kelímky, brčka, plastové talířky ani smetánky do kávy.  

Tento zákaz vstupu do všech oddělení firmy. Jestliže velkoobchodní zákazník vyžaduje balení výrobků do igelitových sáčků, sáhnou v Bambooliku po kompostovatelných pytlících z kukuřičného škrobu. A pokud do Bambooliku dorazí balík od dodavatele se spoustou igelitu, využijí jej zaměstnanci v expedici alespoń jako výplň balíčků. Recyklace nade vše! 

‚‚Dokonce i když jedeme na veletrh, jako je třeba Kind und Jugend v Kolíně nad Rýnem, nekupujeme jako občerstvení nápoje v PET lahvích, ale vezeme si skleněné džbánky. Nedává nám totiž smysl, prezentovat ekologické produkty a nalévat u toho vodu z plastové lahve‘‘, popisuje zakladatelka Bambooliku Zuzana Hloušková.  

A co na to zaměstnanci? Zuzana Hloušková bez zaváhání odpovídá, že to kvitují. V naprosté většině jsou totiž členové Bamboolik týmu naladěni na tutéž ekologickou vlnu a úplně se stejně přistupují k jednorázovým plastům i ve svém soukromém životě.