9. 6. 2021
Aktuality
Zajímavosti

Víkend otevřených zahrad: Za principy přírodního zahradničení s Lipkou

Ať už se nachází v okolí lesů nebo uprostřed rozpáleného města, v zeleni přírodních zahrad Lipky najdou lidé nejen klid a odpočinek, ale i spoustu hemžícího života. Po dlouhé koronavirové pauze se nyní brány zahrad otvírají veřejnosti. Během oslavy Víkendu otevřených zahrad 12. – 13. června čeká návštěvníky řada komentovaných prohlídek, hmyzí stezky pro děti a koberce květin, chybět nebude ani táborák.

Zahrady na Lipové, Jezírku a Rozmarýnku přivítají první návštěvníky v sobotu 12. června od 10 hodin. V přírodní oáze v centru Brna na Lipové bude připravený inspirační čtenářský koutek a aktivity ze světa hmyzu pro děti, na osvěžení si zájemci vyrobí bylinkový nápoj. „Přijďte po dlouhé zimě zrelaxovat nebo se dozvědět něco nového o prvcích a principech přírodních zahrad. Vezměte s sebou i malé děti. Ty si mohou užít samoobslužnou stezku s hmyzím tématem,“ zve vedoucí Lipové Alena Uhříčková.

Ukázková zahrada Rozmarýnku v Jundrově seznámí návštěvníky s principy permakulturního zahradničení. Pro nejmenší bude připravená hravá zahradní stezka a chybět nebude ani pomazlení se zvířátky. To zahrada Jezírka u Soběšic má nejblíže k lesnímu biotopu, ale lidé tu naleznou i záhony trvalek a letniček a děti se vyřádí na novém hřišti Veverčí stezka. Seniory čeká na Jezírku 14. června speciální akce Léto v zahradě, kde si vyzkouší tvoření z přírodních materiálů.

V neděli 13. června budou oslavy pokračovat v zahradě U Řeky kousek od Kamenné. „Kromě komentovaných prohlídek si můžete poslechnout expertku na přírodní zahrady Hanu Pivečkovou a zapojit se do komunitního vymýšlení dalších prvků rodící se klimatické zahrady,“ láká zahradnice Dana Křivánková. Zvídaví návštěvníci můžou prozkoumat hmyzí hotel, vyzkoušet terapeutické prvky nebo jen tak odpočívat v zeleni. Velkou premiéru čeká slámové bludiště pro dobrodruhy všeho věku. Oheň a opékací náčiní bude k dispozici pro všechny, kteří si přinesou dobroty k táboráku.

Podrobnosti: www.lipka.cz/kalendar-akci

Zdroj: TZ Lipka, foto: Veronika Neckářová