Vysoké učení technické v Brně má novou strategii a nástroj snižování emisí stopy
Vysoké učení technické v Brně reaguje na výzvy spojené se změnami klimatu. Do roku 2025 vstupuje s ucelenou strategii nejen pro udržitelnost každodenního provozu, ale zejména pro dlouhodobé plánování a rozvoj. Dokument Strategie udržitelnosti VUT nabízí konkrétní cíle, kroky a monitorovací nástroje s ohledem na současné i budoucí potřeby VUT jako udržitelné univerzity. Strategie vznikla v rámci projektu Akcelerace zelených dovedností a udržitelnosti na VUT s podporou Národního plánu obnovy.
„Jako přední technická univerzita v ČR přijímáme odpovědnost za udržitelnou budoucnost. Ochranu životního prostředí a klimatu považujeme za zásadní nejen pro zajištění kvality života, ale také za významnou technologickou výzvu. Kdo jiný než technická univerzita by měl přinášet účinná technická řešení a technologie šetrné k přírodě,“ uvedl rektor VUT Ladislav Janíček, který dále uvádí „Nechceme přitom podléhat formálním a ideologickým výzvám či kalkulovat marketingový efekt tohoto našeho úsilí, ale naopak se opravdově a odpovědně zabývat technologiemi chránícími přírodu i klima.
Vznik strategie a její cíle
Strategie je navržena jako ucelený rámec, který začleňuje principy udržitelnosti ve všech směrech působení univerzity a zaměřuje se na čtyři klíčové oblasti: vzdělávání; výzkum a tvůrčí činnost; společenskou roli a řízení a správu univerzity. „Pro každou oblast jsou stanoveny vize, strategické cíle a klíčové akce, které reagují na současné i budoucí potřeby univerzity a jsou v souladu s globálními cíli udržitelného rozvoje (SDGs),“ řekl Milan Houser, prorektor VUT pro uměleckou činnost a udržitelnost.
„Dokument vznikal během podzimu 2024, kdy jsme na VUT realizovali pravidelné workshopy, kterých se účastnili zástupci fakult, součástí a rektorátu. Získali jsme tak podklady pro analytickou a návrhovou část strategie. Kromě toho jsme sledovali také další cíl – stanovit metodologii pro měření uhlíkové stopy. VUT má nyní návod pro každoroční výpočet emisní stopy v souladu s mezinárodním standardem GHG protokolu,“ přiblížila proces přípravy Kateřina Myslivcová, koordinátorka procesu udržitelnosti VUT.
Strategie je doplněna také o akční plány, komunikační koncepci a nástroje pro sledování pokroku. Univerzita směřuje k dosažení krátkodobých cílů do roku 2025 a střednědobých cílů do roku 2030, s dlouhodobou vizí do roku 2040. „Proces implementace strategického dokumentu bude pravidelně monitorován a dokument dle potřeby aktualizován, aby odrážel nové výzvy a příležitosti v oblasti udržitelnosti,“ dodala Myslivcová.
VUT v roce 2023 svojí činností vygenerovalo celkové emise v objemu 19 032 tun CO2e. Analýza v jednotlivých rámcích ukazuje, že největším zdrojem emisí je vlastní spotřeba energií, které univerzita potřebuje pro běžný provoz svých objektů. Celková spotřeba elektrické energie, zemního plynu a tepla/chladu představuje 90 % všech emisí generovaných univerzitou.
VUT jako udržitelná univerzita ve výzkumu, vzdělávání a správě
Ve správě svých budov a zařízení se univerzita soustředí na energetickou úspornost, odpovědné nakupování a udržitelný provoz. Ve výzkumu se zaměřuje na technologie pro udržitelný a bezpečný život, od rozvoje obnovitelných zdrojů, chytré energetiky, akumulace energie, vodíkových technologií přes vývoj ekologických stavebních materiálů, navrhování environmentálně šetrných staveb, využití odpadů až po ochranu vody a krajiny či technologie regulace světelného smogu. Ve vzdělávací oblasti VUT nabízí také nové studijní programy zaměřené na e-mobilitu či jadernou energetiku, které jsou klíčové pro udržitelnou budoucnost Česka.
Dokument Strategie udržitelnosti VUT je veřejně dostupný na: vut.cz/udrzitelnost
Zdroj: Tisková zpráva VUT