12. 5. 2021
Aktuality
Zajímavosti

Zaměstnanci Odboru životního prostředí MMB se zapojili do mezinárodního klání city nature challenge

Ve dnech 30. dubna až 3. května jsme se zapojili do výzvy letošního ročníku soutěže City Nature Challenge a vydali se na řadu míst prozkoumat brněnskou džungli. Cílem bylo nafotit co největší počet pozorování rostlin a živočichů na území Brna. V pátek i v sobotu nám přálo počasí a mohli jsme se nerušeně věnovat objevování. Zarputile jsme běhali po brněnských lesích, loukách a stráních s mobilem v ruce, aby nám nic neuniklo. Zachytit rozkvetlou rostlinu zas tolik práce nedalo, ale třeba motýla, hada nebo neposedného čmeláka, to chtělo velkou trpělivost.

Chtěli jsme ostatním městům ukázat, jaké krásy fauny a flóry skrývá Brno. A když jsme si s určením druhu rostliny nebo živočicha nevěděli rady, aplikace iNaturalist nám v určení pomohla a navedla nás.

Abychom toho zachytili co nejvíce, rozdělili jsme se do skupin a vydali se na průzkum. Cesta jedné skupiny vedla k Augšperskému potoku a k Žebětínskému rybníku. Další se vydala za pozorováním do Bosonožského hájku a jeho okolí. Třetí skupina navštívila Černovické terasy a Údolí Zaječího potoka. Někteří se pustili do objevování samostatně a navštívili třeba místo zvané U kříže – starý opuštěný sad, louky a remízek na svahu kopce Roviny. Centrem zájmu se stala i Holásecká jezera, okolí řeky Svratky a Ponávky.

A jak si Brno ve finále vedlo? V celosvětovém měřítku jsme se umístili na 38. místě v počtu pozorování, na 40. místě v počtu pozorovatelů a na 59. místě v počtu druhů. V absolutních číslech šlo o 7973 pozorování, 357 aktivních účastníků a cca 1000 pozorovaných druhů. Ačkoli Prahu se nám porazit nepovedlo, nechali jsme za sebou města jako Londýn, Berlín a Vídeň. Další bližší informace najdete zde.

Slepýš křehký
Orsej jarní