3. 7. 2020
Co dělá Brno

Buňka na dešťovou vodu poskytuje příjemné posezení a úkryt před vedrem

Při tramvajové zastávce Výstaviště hlavní vstup v blízkosti Kongresového centra BVV je umístěna městská buňka se zelení, která efektivně zachytává a využívá dešťovou vodu. Jejím cílem je ochlazení okolí. Buňka nabízí posezení a úkryt před sluncem až pro 15 lidí a v místě by měla být dva roky.

Buňka je podobná altánku nebo zastřešeným lavičkám. „Biofiltr, do kterého stéká dešťová voda, ji zbavuje za pomoci sedimentace a fytotechnologií nečistot. Následně je voda uchovávána v nádržích, ze kterých je pomocí kapkové závlahy přečerpána k zavěšeným rostlinám. Díky rostlinám a odparu se zlepšuje mikroklima buňky a jejího nejbližšího okolí,” popsal mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Konstrukce buňky je ze smrkového sušeného hranolu, vyztužená ocelovými patkami a nosníky. Střecha je pokryta polykarbonátovými deskami s fotovoltaickým systémem a led osvětlením. Buňka je energeticky soběstačná. Podlaha je z modřínového dřeva, boky jsou opatřeny dřevěnými závěsnými truhlíky se zelení. Rostou zde převislé letničky a trvalky s aromatickým účinkem. Biofiltr je osazen travinami a stromem dřezovcem trojtrnným.