Využívat obnovitelné zdoje energie pro vytápění, ohřev vody a výrobu elektřiny

Tuhá paliva nebo elektřina z uhelné elektrárny významně zatěžují životní prostředí. Zvažte proto používání takových zdrojů energie, které do přírody nevypouští žádné nebezpečné spaliny. Jaké to jsou a jak z nich energii získáte?

Vážně musíme topit vším, co je po ruce? 

Energii můžete ekologicky získávat například z biomasy. Biomasa je organický materiál a v některých případech (jako je peleket či briket) také doslova odpad, který je však smysluplně zužitkován. Oproti fosilním palivům neuniká při spalování biomasy téměř žádný CO2.

Brno má také velmi dobré podmínky pro využívání sluneční energie. Na střechu či zeď domu můžete instalovat solární kolektory, které přeměňují sluneční záření na tepelnou energii. Na zimu k nim ale budete potřebovat i další zdroj vytápění. Ze slunce můžete získávat i elektrickou energii, a to díky fotovoltaickým panelům.

Jestliže máte krb, zvažte pořízení krbové vložky s výměníkem, abyste mohli přebytečné teplo využívat v radiátorech po celém domě. K šetrnějšímu vytápění může pomoct také podlahové topení.  Příjemně teplo vám díky němu bude už při nižších teplotách. Každý pokoj by měl mít také vlastní regulaci tepla, aby se místa vytápěla podle toho, jak se používají.

Buďte aktivní

Splňte výzvu a pochlubte se na sociálních sítích fotkou s hashtagem #PripravBrno. Nezapomeňte také vyzvat další dva přátele.

Někdo to rád horké: Průtokový ohřívač nastavte na teplotu sprchování a nepřehřívejte bojler.