8. 6. 2023
Aktuality
Příklady dobré praxe

Kompletní rekonstrukce obchodního domu IKEA Brno přinesla celou řadu udržitelných řešení

Obchodní dům IKEA v Brně prošel kompletní rekonstrukcí, která přinesla nejen moderní prostředí a celou řadu novinek pro zákazníky a zaměstnance, ale také mnoho udržitelných řešení v zázemí.

„Důraz na udržitelnost a energetickou hospodárnost byl klíčovým pilířem celé rekonstrukce,“ říká ředitel obchodního domu Richard Citnar. IKEA se již v roce 2000 stala partnerem města, kdy slavnostně podepsala Memorandum o dlouhodobé spolupráci na závazku statutárního města Brna k adaptaci na klimatické změny.

Zdroj: IKEA

Jednou z hlavních novinek je fotovoltaika na střeše o výkonu 510 kWp, která zajistí až 20 % roční spotřeby a snížení produkce emise CO2 o 653 tun za rok pro výrobu elektrické energie. Také jsme nainstalovali 7 nových tepelných čerpadel o celkovém výkonu 800 kW„Tyto nové zdroje nahradily plynovou kotelnu, a náš obchodní dům tak už vůbec nepoužívá fosilní paliva. Solární energii z vlastních zdrojů doplňuje zelená elektřina, kterou nakupujeme z certifikovaných zdrojů,“ vysvětluje Citnar.

Ruku v ruce s novými zdroji energie jde i řada řešení, která spotřebu energie celkově snižují. Příkladem je kompletně nová vzduchotechnika, přechod na svícení výhradně LED zdroji nebo nové technologie v zázemí gastronomických provozů. Energetickou náročnost budovy obchodního domu snižuje také nová fasáda nebo světlovody, které přivádějí do interiérů více denního světla.

Obchodní dům IKEA Brno se zazelenal nejen obrazně, ale i doslovně. Na parkovišti vznikly nové zelené plochy a přibyly nádoby na pěstování rostlin. Zelenou střechu z živých rostlin dostala i autobusová zastávka. Vláhu rostlinám a stromům dodává nová nádrž na dešťovou vodu o objemu 10 tisíc litrů, která je umístěna pod parkovištěm.

Instalace nových technologií se dotkla i infrastruktury pro elektromobily. „Zákazníci mohou využít dvou nových rychlonabíječek o výkonu 75 kW a dalších šesti nabíječek o výkonu 11 kW. Nová nabíjecí místa jsme vytvořili i pro naše zaměstnance na dvoře,“ uzavírá Richard Citnar.